کارگاه‌ها

کارگاه‌ها

لیست کارگاه های بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی کامپیوتر به شرح زیر است:


-->
  عنوان کارگاه ارائه کننده اطلاعات بیشتر درباره ارائه کننده
۱ ایجاد تیم توسعه نرم افزاری جهانی و تاملات مرتبط با چند فرهنگی
(راهنمایی برای مهندسان نرم افزار علاقمند به کار در تیم های جهانی)
دکتر سید هادی سجادی
اطلاعات بیشتر درباره دکتر سید هادی سجادی
۲ مباني علم داده- دیدگاه کسب‌وکاری
دکتر محمد امین فضلی
اطلاعات بیشتر درباره دکتر محمد امین فضلی


اطلاعات مربوط به کارگاه‌ها


 • ایجاد تیم توسعه نرم افزاری جهانی و تاملات مرتبط با چند فرهنگی

  ارائه کننده: دکتر سید هادی سجادی، استادیار، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)

  چکیده:

  بسیاری از محصولات نرم افزاری در دنیا وجود دارند که از طریق ایجاد تیم های نرم افزاری مستقر در کشورهای مختلف تولید شده اند. این روند با توجه به توسعه سرویس های ابری و محیط های همکاری برخط در سالهای اخیر بصورت خارق العاده ای تسهیل و تسریع شده است. مضافاً اینکه بوجودآمدن بیماری عالم گیر کوید 19 نیاز به ایجاد تیم های جهانی و همکاری از راه دور را به یک ضرورت تبدیل کرده است. وقتی تیم ها از راه دور و با فاصله همکاری می کنند با چالش های متعددی در زمینه های زیر مواجه می شوند:
  - فاصله بخودی خود و بصورت طبیعی موجب بغرنج شدن ارتباطات می شود و به علاوه موانع و پیچیدگی هایی را که از طریق تفاوت های فرهنگی منبعث می شوند، ایجاد می کند که این موانع و پیچیدگی ها هم موجب تضعیف ارتباطات می شود.
  - به هماهنگی بیشتری نیاز پیدا می شود.
  - همکاری با توجه به اینکه ارتباطات تضعیف می شود، لطمه دیده و لاجرم هماهنگی ها نیز دچار مشکل می شود.
  - تصمیم گیری در همه تیم های نرم افزاری بوسیله عوامل مختلف مانند پیچیدگی و و جود دیدگاههای متفاوت سخت می شود.
  مسئله تفاوت های فرهنگی یکی از مهمترین موانع است که بسیاری از چالش های پیش گفته، از آن منبعث می شود. هنگامی که شما در کشوری خارجی زندگی می کنید و آنجا مشغول کار یا تفریح هستید، بسیاری از نکات و رفتار اهالی آن فرهنگ را فرا خواهید گرفت و با پیشگیری از بسیاری از سوء تفاهم ها می توانید ارتباط بهتری برقرارکنید ولی اگر ارتباط شما با یک فرد خارجی محدود به تبادل رایانامه یا تماس تلفنی باشد، احتمال بروز سوء تفاهم ناشی از تفاوت های فرهنگی بسیار بالا خواهد بود. برای مثال در بسیاری از کشورها تکان دادن و لرزاندن سر نشانه هایی از عدم توافق، نداشتن اطمینان و عدم پشتیبانی است اما در کشوری مثل هند همین حرکات سر نشانه علاقه، شوق به شنیدن بیشتر و احترام به فرد مقابل است. اگر ارتباطی به صورت ویدئو کنفرانس بین شما و یک هندی برقرار شود، این موضوع علی حده است و ممکن است کمکی به انتقال مطالب مورد نظر بین طرفین نکند و لذا این ارتباط تحت تاثیر تفاوت های فرهنگی قرار می گیرد. این حالت را وقتی در نظر بگیرید که شما بخواهید یک تیم نرم افزاری را با حضور افرادی از چند کشور ایجاد کنید. موضوعی که بیش از دیگر حوزه های اقتصادی در این حوزه مطرح است. شما اینجا با تفاوت فرهنگی بین دو کشور مواجه نیستید بلکه با چالش های چندفرهنگی مواجه خواهید شد. بنابراین ممکن است انواع سوتفاهم ها در کار تیمی برای توسعه نرم افزار بوجود آید. چه تاملاتی را برای تشکیل این تیم ها و نیز کار در محیط این تیم ها باید در نظر داشت؟ راهنمایی مهندسان نرم افزار برای توجه به این جنبه ها موجب همکاری موثرتر آنها با تیم ها، کسب موقعیت های بهتر در تیم های جهانی و درآمد بیشتر در صادرات خدمات مهندسی خواهد شد. این کارگاه به مثابه راهنمایی برای فعالان این حوزه خواهد بود.


 • مباني علم داده- دیدگاه کسب‌وکاری

  ارائه کننده: دکتر محمد امین فضلی، استادیار، دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی شریف

  چکیده:

  تحلیل داده یکی از ترندهای اصلی صنعت در این روزگار است. مدیران به این باور رسیده‌اند که با استفاده از تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده در سازمان‌ها می‌توانند ارزش آفرینی کنند. متاسفانه یکی از بزرگترین موانع در این مسیر تخصصی و فنی بودن مفاهیم حوزه تحلیل داده (علم داده)‌ برای مدیران است. مخاطب این کارگاه مدیران هستند و در آن با این مفاهیم آشنا می‌شوند. علاوه بر این مفاهیم مخاطبان با برخی از چالش‌ها و مقتضیات تولید و مدیریت محصولات و پروژه‌‌های مبتنی بر داده مانند مهندسی‌نرم‌افزار و چرخه حیات در آن‌ها، پشته‌های فناوری‌، نحوه ساخت یک تیم تحلیل داده و نحوه جذب نیرو نیز آشنا می‌شوند.